Kiri alustavale koolijuhile 2

Praegu on keeruline aeg. See, mis pöörleb meie ümber, jõuab ka kooli ja kool on nagu väike mudel sellest, mis ühiskonnas toimub. See, mis meie ümber on, on kohati väga hirmutav. Vahel võib mõnda meist tabada lausa surmahirm. Rääkimata kartusest, et keegi meie lähedastest jääb väga raskelt haigeks. See on suur koormus igaühe vaimule ning vahel on raske mõista, et teised meie ümber on samas kohas ja samade hirmude ees. Tahaks selgeid ja kiireid vastuseid, tahaks korda ja süsteemi. Tahaks järjepidevust ja kindlat teadmist, mis tulevik toob. On raske aktsepteerida, et neid vajadusi praegu keegi rahuldada ei saa.

Koolijuht on vahel keerulises kohas, sest need küsimused jõuavad temani ja tal ei ole enamasti vastust. Või kui on vastus, siis see ei meeldi igaühele. Tegemist on tervisekriisiga ja koolijuhil ei ole teadmisi-oskusi, et sellega tegeleda, ega ka voli. Õigus otsustada lapse tervist puudutavaid küsimusi on ainult tema vanemal. Koolijuht on kohustatud selles vallas täitma seadusi ja vanema seaduslikke soove. Iseotsustamise ruumi siin ei ole. Minu arvates tuleb täita valitsuse korraldusi usus, et need on läbi räägitud meditsiinispetsialistidega, ja anda endast parim, et kole viirus endast eemal hoida.

Kui koolijuht saab palju kirju ja telefonikõnesid mõtetega, kuidas koolielu korraldada, siis näitab see seda, et kogukonnaliikmed tajuvad koolijuhti endale lähedal olevat ja usaldavad teda niivõrd, et pöörduvad oma murede ja küsimustega kohe, kui need kerkivad. Võta seda kui komplimenti ja tunnustust. Kui pöördutakse, et kõva häälega mõelda ja pakkuda veel “poolikuid” lahendusi, siis seda enam paistab kogukonnas asjade arutamine turvaline olevat. See on väga hea, kui lapsevanemad julgelt sõna võtavad ja oma mõtted välja ütlevad ka siis, kui need on teistsugused kui teiste omad. See on eluterve ja edasiviiv.

Vahel on mõne pöörduja suhtlemisstiil selline, mis tekitab lugemisel küsimusi või tundeid. See on loomulik. Samas on professionaali ülesanne siin suhelda ikkagi professionaalselt ja mitte vastata samamoodi emotsiooni pinnalt. Vahel tahaks, ma tean. Inimesed vahel ei mõista, kuidas nende sõnum või sõnad mõjuda võivad. Vahel ei oskagi sellele tähelepanu pöörata. Sinul sõnumi saajana on oluline meeles pidada, et tal on hea kavatsus. Ta tahab parimat oma lapsele.

Maailmaga suhtlemiseks on alati kaks võimalust: hirm või armastus. Ma võin reageerida hirmu pinnalt (ära joosta, tarduda, võidelda) või armastusega (kuulata, tänada, kallistada). Hirm takistab kontakti saavutamist ja mõistmist. Ta paneb ründama, solvama ja kiusama. Armastus usaldab, hoolib, tähistab ja ülistab.

Praegu on ümberringi palju hirmu. See on arusaadav. Ja hirm sünnitab hirmu. Kuidas Sina saad selle tsükli katkestada, on see, kui vastad hirmule armastusega. Kui oled ise halvas kohas (väsinud, kurb, jõuetu jne), siis on see väga raske. Võta siis hetk iseendale. Näiteks maga, jaluta, söö. Hoolitse enda eest. Ja proovi siis vastata usalduse ja hoolimisega armastuse pinnalt. Luban Sulle, et see on väga hea tunne. Kui Sa ei oska seda esimese hooga teha, siis proovi nii, et enne vastamist ütled mõttes iseendale selle inimese koha “Ma armastan sind. Sa oled mulle kallis ja ma hoolin sinu murest”. Oluline on see, et oled ise heas kohas (puhanud ja rahulik).

Proovi.

Olen väga tänulik nendele küsijatele, kes on pannud mind selle peale mõtlema, kuidas ja kust ma vastan. Olen viimastel kuudel õppinud palju oma mõtteid ja tundeid suunama ning juhtima. Ja tõesti, see ei ole sõnakõlks ega klišee, on hea tunne teadlikult otsida endas üles armastus, et pakkuda seda vastuseks hirmunud inimesele.

Koolijuhi ülesanne on päevast-päeva tegeleda valuga. Sinuni jõuab kõik see, mis on valesti, aga mida keegi teine pole suutnud lahendada. Nii lihtsalt on. Sina oled seal, kus on valu. Ja Sina ravid seda valu oma tingimusteta armastusega. Iga kogukonna liige on Sinu hõimu liige ja Sinu ülesanne on vastata tema hirmule armu ja aktsepteerimisega. Nii lood Sina paremat homset.

See on vahel väga-väga raske. Justkui sul polekski lubatud tunda hirmu, väsimust, nördimust, kurbust jne. On küll. Koolijuhil peab olema must vöö enesejuhtimises. Õpid oma mõtteid ja tundeid juhtima ja siis saad kõike seda – saad tunda enda tundeid ja võtta vastu teiste omad ilma ise katki minemata ja maailma katki tegemata. Anna endale ruumi ja võimalus seda õppida. Kohtle ka iseend tingimusteta armastusega.

Kui nüüd minu sõnadevalik tundub tugev (“armastus” on vägev sõna), siis proovi seda endale “selga” nagu uut särki. Lihtsalt proovi. Kui praegu ei sobi, las olla. Proovi hiljem uuesti. Vahel tuleb veidi kasvatada selleks, et uus riie parajaks saab, ja see vajab lihtsalt aega. Ja armastust 🙂

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: